2.B na návštěvě v České televizi v Praze

Datum: 
Pátek, 23. Červen 2023 - 10:20

V lednu 2023 během volby nového prezidenta vyhlásila ČT edu pro děti soutěž „Já, prezident“. A jeden z žáků naší třídy 2.B – Přemysl Kincl – vyhrál v této soutěži v kategorii žáků 1. stupně 1. místo.

Přemek tak vyhrál pro sebe i pro celou svoji třídu prohlídku České televize v Praze na Kavčích horách.

A tak jsme v úterý 20. června 2023 vyrazili do Prahy. Ani opička Judy – náš třídní maskot, nemohla chybět. Jako pedagogický doprovod s námi jela paní učitelka V. Osičková a přidaly se i dvě maminky.

Pro mnohé děti začalo dobrodružství již ranní cestou vlakem do Prahy. Někteří totiž cestovali vlakem úplně poprvé. A co teprve pražské metro! Do budovy televize jsme dorazili kolem 13 hod. Tam nás již očekávala paní Krulichová z ČT edu, která se nás i se svým kolegou ujala a seznámila nás s programem, který si  pro nás připravili.

Nejprve jsme se šli podívat do velkého studia, určeného pro návštěvníky ČT, na krátký film pro děti o tom, jak to v České televizi funguje, jak se filmy natáčejí, dabují, jak se vybírají a tvoří kostýmy, a dozvěděli jsme se také, že všechny chodby v budovách ČT v Praze měří dohromady 42 km! Děti si mohly ve studiu vyzkoušet pohádkové čepice a klobouky, mohly si také zkusit „natáčet“ obrovskou filmovou kamerou, pohoupat se na koníkovi Večerníčka či se „svézt“ v jeho autíčku. Pak nás čekalo překvapení. Zrovna se natáčel poslední díl Kouzelné školky s Michalem Nesvadbou a Františkem a my mohli být přitom. Děti seděly jak myšky, nikdo nesměl ani zakašlat nebo se zasmát (což bylo chvílemi opravdu náročné). To si člověk při zhlédnutí pořadu v televizi vůbec neuvědomí, kolik práce a času to vezme, než se natočí třeba jen pouhá minuta … a to se jednalo o natáčení ve studiu, což teprve film… O přestávce se s námi Michal vyfotil a my se s ním rozloučili.

Opět si nás přebrala paní Krulichová a nastal čas předání odměny našemu hlavnímu hrdinovi – Přemečkovi Kinclovi. Od ČT edu dostal dvě krásné a zajímavé knihy, sportovní vak, blok a diplom. Ze všeho měl velkou radost a my s ním.

Pak už se nás ujal moderátor a dramaturg Petr Kopecký, který pracuje v redakci aktuální publicistiky a je např. i dramaturgem Zpráviček na Déčku. Provedl nás budovou zpravodajství ČT, kde se zpracovávají a vysílají zprávy České televize. Všude zde vládl silný pracovní ruch, měli jsme pocit, jako by ty zprávy a novinky prolétávaly vzduchem kolem nás. Procházeli jsme také kolem proskleného studia, kde se zrovna vysílalo. Děti ani nedutaly, jen pozorně sledovaly a poslouchaly vyprávění pana moderátora. Zavedl nás do studia, odkud se vysílají sportovní zpravodajství. Děti stály za velkým kulatým stolem a pozorovaly se na protějších obrazovkách. Tvářily se spokojeně a překvapeně, že se vidí v televizi. No a nakonec jsme šli do studia, kde se vysílají Zprávičky Déčka, a také např. Otázky Václava Moravce. Celé studio je vymalované zelenou barvou a je „kouzelné“. Děti dostaly od pana moderátora zelené pruhy látky a „ejhle“, na protější kameře mi moji žáčci mizeli před očima! Tady jsme si opravdu užili legraci! Přišel však čas natáčení Zpráviček, a tak jsme studio uvolnili Jakubu Voříškovi a šli se na něho dívat na obrazovku v chodbě za dveřmi. Také on musel několikrát natáčet pořad od začátku nebo od posledního sestřihu, prostě žádná brnkačka to nebyla. Hotové úterní zprávičky jsme pak viděli celé jako první ještě před večerním vysíláním. Kuba přišel za námi a každému z dětí daroval svoji fotku i s věnováním. Na závěr se s námi ještě vyfotil.

Pak už nezbývalo než se rozloučit s celým týmem, který se nám v ČT věnoval, a vydat se na dlouhou zpáteční cestu. Děti však byly, co se týče potravinových zásob, na cestu výborně vybavené, a tak ji pojaly jako hostinu a párty v jednom. Bavily se opravdu výborně. Na vlakovou zastávku do Pavlovic jsme dorazili až po deváté hodině, ale děti energie neopustila do poslední chvíle. A já s úlevou a úsměvem na tváři předala rodičům jejich spokojené ratolesti.

Tento výlet jsme si opravdu všichni moc užili a jen tak hned na něj určitě nezapomeneme.

Díky, Přemečku! Díky, ČT edu!

                                                             Mgr. Bc. Martina Dobrucká, třídní učitelka 2.B

 

A co na výlet říkají děti?

Líbilo se mi, jak jsme sledovali poslední díl Kouzelné školky s Michalem. Také jsem si užil, jak jsme byli ve studiu, kde se natáčejí Zprávičky. A byl jsem ráda, že jsem mohl mít podpis moderátora Zpráviček. Překvapilo mě, že si televize v Evropě vzájemně posílají zprávy. A také, že mají na natáčení tolik kostýmů. A bylo fajn, že jsme na zpáteční cestě v lokálce mohli být úplně sami. (Přemysl Kincl)

Líbilo se mi, jak jsme jeli v metru, protože jsem jím jela poprvé v životě. A také, že jsme jako úplně první viděli úterní Zprávičky. Ale nejvíc se mi líbilo natáčení Kouzelné školky s Michalem. (Eliška Rožnovská)

Líbilo se mi, že jsme se mohli vyfotit s Michalem. A že jsem dostal fotku i s autogramem od Kuby ze Zpráviček. A že jsme se mohli hrát na kameramany. (Jindřich Stávek)

Jeli jsme vlakem a moc jsem si to užila. Udělali jsme si ve vlaku hostinu. V televizi jsme se vyfotili s Michalem a potom s Jakubem. Když jsme jeli zpátky, tak jsme měli bobříka mlčení 5 minut a potom až do Brna (zbývajících 10minut cesty … poznámka učitelky). Bylo to moc moc hezké. (Eliška Páleníková)