Den Země – Exkurze 1. stupně v Sonnentoru

Datum: 
Čtvrtek, 11. Květen 2023 - 10:05

Letos jsme na Den Země zavítali s celým prvním stupněm do Bylinkového ráje Sonnentor v Čejkovicích. Je to firma, která je průkopníkem ve výrobě kvalitních bioproduktů v oblasti bylin, čajů a koření. Pracuje s ohledem k životnímu prostředí a s respektem vůči lidem. Snaží se dosáhnout plně kompostovatelných produktů a uzavřít tak koloběh přírody, stát se bezodpadovou firmou.

Abychom trochu nahlédli na to, jak ekologicky, v biokvalitě, v kontaktu s pěstiteli, s radostí a láskou jde vše realizovat, využili jsme nabídku jejich exkurzí. Měli jsme štěstí, že od dubna 2023 je otevřena nová budova s názvem Solis a v ní nový návštěvnický okruh – exkurzní trasa nabitá informacemi a zajímavými pohledy i průhledy do zpracování bylin, výroby i skladů. Mohli jsme ocenit i architektonicky unikátní prostor a nespočet originálních nápadů, jak je interiér doplněn – například světla a celý strop pokrytý papírovými pytli od bylin, ze stropu visící čajové sáčky, které instalovalo 50 zaměstnanců přibližně 14 dní, byliny otisklé ve zdi,… Součástí exkurze bylo také plno informací získaných netradiční formou – „živé“ leporelo vývoje rostliny, zajímavosti o jednotlivých bylinkách na obrovských pytlích s bylinami, mapa se spolupracujícími pěstiteli, jejich fotografie a plno dalšího. Děti ve skupinách prošly s průvodkyní celou budovou, pátrací hrou hledaly poklad, namíchaly si vlastní sypaný čaj, nakupovaly v obchůdku a mohly si pochutnat na dobrotách a zmrzlině v místní kavárně.

Celá exkurze byla jedinečná a nadchla nejen žáky, ale i učitele.

A jak je jejich filozofií….

Snažíme se inspirovat ostatní a měnit svět k lepšímu. Podnikáme zodpovědně, a díky tomu můžeme do každého domova přinášet zdraví, pohodu a radost.“

….tak my už můžeme říci, že vnesli radost i do našich domovů a hlavně vůni, kterou jsme si všichni přivezli s sebou a ještě celým dnem nás provázela.

                                                                                                                               Mgr. Lucie Nováková