Exkurze Brno 8. ročník – 1. 3. 2022

Datum: 
Úterý, 22. Březen 2022 - 14:40

Začátkem března se naše osmá třída vydala v rámci fyziky na exkurzi. Cílem naší výpravy byla Hvězdárna a planetárium Brno a Technické muzeum v Brně.

    V hvězdárně jsme měli téma geometrická optika. Dva mladí muži nám ukázali triky s laserem,  zrcadly, čočkami. Naše učitele asi trošku mrzelo, když jsme těm fyzikářům neuměli odpovědět na každou jejich otázku.  Ale dozvěděli jsme se například to, že když laserové světlo ve tmě pošplícháme vodou, zviditelní se.

    Po přednášce nám dovolili jít do otevřené kopule hvězdárny a dívali jsme se dalekohledem na Slunce. Pomocí stínítka lze Slunce pozorovat, bez stínítka by nám sluneční svit poškodil zrak. A navíc obloha byla bez mráčku, pozorování tedy ideální.

    Pak jsme se nasvačili a přemístili do technického muzea. Naše kroky vedly do expozice výpočetní techniky. Provázel nás starší pán, ukazoval nám počátky a vývoj počítačů, mobilů. Zaujala mě první dřevěná počítadla a celé povídání končilo u supermoderních počítačů. Některým z nás ten pán dovolil hrát na počítači hry staré 40 let. Proto konec jeho povídání už poslouchalo méně žáků, neboť jsme se rozptýlili po zajímavostech dané expozice.

    Ve zbytku času se nám podařilo projít si samostatně celé muzeum, zaujaly mě expozice aut, pálení cihel, ulička starých řemesel. V technické herně si někdo vyzkoušel zajímavé praktické pokusy. Po nechtěné nehodě s automatem na bagety v hale jsme vyjeli minibusem zpět do Pavlovic.

    Co mě nejvíc zaujalo na exkurzi? Asi informace, že Měsíc se od nás vzdaluje za 1 rok vždy o 3 cm. Každopádně to byla super akce!

                                                                                  Anička Kašpárková, žákyně 8. roč.