Exkurze deváťáků do přečerpávací elektrárny v Dalešicích a jaderné elektrárny Dukovany

Datum: 
Pondělí, 8. Duben 2019 - 21:00

V osnovách předmětu Fyzika v 9. ročníku najdeme ve druhém pololetí kapitolu nazvanou Radioaktivita a funkce jaderné elektrárny. Ale jak toto učivo přiblížit žákům v praxi? Na to se jeli podívat žáci devátých ročníků naživo.

Naší první zastávkou byla vodní přečerpávací elektrárna Dalešice. Její výstavba na řece Jihlavě začala v roce 1970. Dozvěděli jsme se, že hráz elektrárny je sypaná, cca 100 metrů vysoká a dole v základech má šířku 300 metrů. Na její stavbě pracovalo padesát dva Tatrovek, které navážely potřebnou hlínu. Ve strojovně elektrárny se nacházejí čtyři reverzní Francisovy turbíny, každá o výkonu 120 megawattů. Zajímavé bylo, že každá turbína má svůj barevný kryt – čepičku. Prohlídka přečerpávací stanice trvala jednu a půl hodiny.

Druhou zastávkou byla jaderná elektrárna Dukovany. Již zdálky nás vítalo osm chladicích věží. Prohlídka probíhala v nově zrekonstruovaném infocentru a byla rozdělena na dva bloky. V prvním nám promítli film nazvaný „Blackout“, ve kterém jsme se dozvěděli, jaká situace by nastala po celkovém vícedenním výpadku proudu. Musíme konstatovat, že některé z nás tato představa docela vyděsila.

Druhou částí byla komentovaná prohlídka infocentra, v níž nám průvodkyně vysvětlily principy fungování jaderné elektrárny. Mimo jiné jsme se dozvěděli, že Dukovany jsou první jadernou elektrárnou postavenou na českém území. V elektrárně se nacházejí čtyři výrobní bloky. První reaktorový blok byl uveden do provozu v květnu 1985 a od července 1987 jsou v provozu všechny čtyři výrobní bloky. V roce 2016 až 2017 elektrárna obdržela nové provozní licence pro všechny čtyři bloky na dobu neurčitou. Na náš dotaz, dokdy bude elektrárna v provozu, bylo řečeno, že se předpokládá provoz do roku 2037 s možností prodloužení až do roku 2047.

Exkurze se žákům velmi líbila a myslíme si, že je obohatila o nové poznatky.

Ing. Lenka Bukovská