Exkurze osmáků – Brno, 3. 11. 2022 – Geometrická optika

Datum: 
Pondělí, 14. Listopad 2022 - 7:35

V 7:30 h jsme měli společný sraz na vlakové zastávce ve Velkých Pavlovicích. V 7:43 h přijel vlak, který nás odvezl do Zaječí. Tam jsme se shledali se zbytkem skupiny. Učitelé nás rozdělili na dvě části, pak nástup do rychlíku a hurá směr Brno! Vlak byl tak přecpaný lidmi, že jsme celou cestu stáli. Každou chvíli uličkami procházeli lidé a my se tiskli ke stěnám vlaku jako sardinky. Po nekonečné cestě nás zachránilo brněnské nádraží, kde jsme vystoupili na lidmi přeplněné nástupiště.

Naše kroky zamířily na zastávku šaliny. Dorazili jsme pod Kraví horu předčasně, takže jsme stihli zajít do obchodu s potravinami, a učitelé Ing. Pavel Hanzálek a Mgr. Jiří Slavík si ve stánku pochutnali na kávě. Kdo chtěl, mohl se podívat do kostela sv. Augustina. V něm jsme se dočetli, že jde o funkcionalistickou stavbu. Následně jsme vyrazili ke hvězdárně. Vešli jsme do zatemnělé místnosti a pozorovali pokusy se zrcadly, čočkami, lasery a dalšími zajímavými věcmi. Oslovovalo nás to a doplnili jsme si ke školnímu učivu nové vědomosti.

Po přednášce následovala cesta šalinou k vlakovému nádraží, a protože zbyl čas do odjezdu vlaku, zahnali jsme v obchůdku s jídlem náš polední hlad. Ve vlaku si většina z nás opět nesedla, a tak jsme si mohli v uličce povídat s učiteli. Cesta utekla rychle a po přestupu v Zaječí vystupujeme ve Velkých Pavlovicích. Po rozloučení se vydáváme každý svou cestou k domovům. Bylo to fajn dopoledne.

                                                                   (V. Osičková, E. Cvrčková, S. Sobotková, V. Ludvíková)