Je čtení knih nuda a mrtvá věc?

Datum: 
Středa, 8. Říjen 2014 - 15:45

Začátek října byl pro nás neobvyklý. Celý druhý stupeň ZŠ Velké Pavlovice se přesunul do městského kina, ve kterém se připravovali herci Lukáš Hejlík, Alan Novotný a Lenka Janíková na scénické čtení z knihy francouzského spisovatele Mikaela Olliviera Život k sežrání.

Hlavní postava knihy Ben bydlí na předměstí Paříže a chodí na sedmiletý gympl. Má dva problémy – holky, těch má málo a kila, těch má moc. Jeho život je hlavně o jídle a Play Stationu. Nadbytečná kila ani přezdívka Big Ben mu do té doby nevadily.

 Změna v jeho životě nastala, když se zamiloval do spolužačky Claire. Uvědomil si, že má nadváhu, kterou mu potvrdila doktorka Zakyslice. Rozhodl se držet dietu. „Už žádné přecpávání sladkým,“ naříkal Ben a snažil se okouzlit Claire. Úspěšně držel dietu a shazoval kila. Ale jedna návštěva v restauraci a potom i odmítavý dopis od jeho vysněné dívky ho zcela změnil. Začal se opět přecpávat a na všechno se, jak se říká, vykašlal. Měl zlomené srdce, které nešlo vyléčit. Ztratil kamaráda, neučil se, měl problémy s chováním. Potom už to s ním šlo z kopce. Za krátkou dobu se mu podařilo přibrat dvacet kilo.

Jednoho večera se svěřil přítelkyni svého otce Sofii, která mu vysvětlila, že na patnáctiletou Claire byl moc „rychlý“ a aby se k ní začal chovat spíše jako kamarád. Ben si její rady vzal k srdci. Nakonec se mu podařilo s Claire „sblížit“ a zjistil, že nejlepší dietou je LÁSKA.

Dá se říci, že kniha nás přímo vtáhla do děje, protože byla o nás samých, tedy – náctiletých. Poznávali a slyšeli jsme sami sebe nebo své spolužáky, ať už to byla naše typická mluva, hlášky, mimika, gesta či chůze.

Naprosté ticho, do toho výbuchy smíchu potvrdily hercům, že cíl jejich Listování, tedy, že čtení knížek není nuda a mrtvá věc, se jim na naší základní škole podařilo splnit. Zkrátka, bylo to k sežrání!

ZŠ Velké Pavlovice