Jiří Grygar přednášel v Hodoníně
Kdo je Jiří Grygar? RNDr. Jiří Grygar, CSc., je jednou z největších celebrit české vědecké společnosti v oblasti přírodních věd, zejména fyziky a astrofyziky. Prostě takový český Jaromír Jágr .... , ale to je prosím jen přirovnání, které vezmětě s nadhledem.
No a právě, když uslyšíte toto významné jméno, navíc v souvislosti s tím, že máte možnost být přítomen na jeho přednášce, tak je v podstatě jedno, čeho se přednáška týká. Já jsem tu možnost měl, neboťe pan doktor Grygar v pondělí 24. listopadu přednášel v Hodoníně, což se podle pořadatelů povedlo po zhruba 3 letech hledání volného termínu. Doktor Grygar je velmi významným popularizorátorem vědy, autorem více něž 200 vědeckých prací a vzdělávacích pořadů, ale hlavně výborným a uznávaným odborníkem nejen v oboru astrofyziky. Jeho přednášky jsou dlouho dobu před konáním plně rezervované, termínů je minimum. Ruku na srdce - koho z vás někdy nenapadaly myšlenky a otázky ohledně vesmíru? Co je kolem naší Země, jak jsou daleko hvězdy, na které se koukáme noční procházkou, jak vznikl vesmír ...? Na tyto otázky a nejen na ně dokáže velmi poutavým a odborným způsobem právě pan Grygar odpovídat a přibližovat obyčejným smrtelníkům taje vědy, vesmíru a přírodních zákonitostí.
Jeho přednáška se tedy týkala vzniku vesmíru, a to z pohledu přírodních věd: fyziky (speciální teorie relativity, kvantové fyziky), chemie, biologie i geologie. Prostě po našem řečeno: "všechno souvisí se vším". V tom zhodnocuje svoje mnohaleté zkušenosti, vědomosti a projevuje se velikost jeho osoby.
Pro mě jako účastníka této velmi inspirativní přednášky bylo příjemné zjištění, že celou řadu důležitých pojmů, zjištění a zákonitostí, které pan Grygar používá ve svých přednáškách a teoriích, zdůrazňujeme pro naše žáky ve výuce fyziky také.
Doufám, že nejeden ze současných i bývalých žáků naší školy si mimo jiné vzpomene (nezapomene), že naše Země se kolem Slunce pohybuje rychlostí 30 km za sekundu, což je opravdu rychlost veliká (... v této rychlosti by nám všem i vlasy vlály). Že světlo ze Slunce k nám putuje více než 8 minut a vlastně při pozorování jeho polohy na obloze je už dávno z našeho pohledu relativně úplně jinde. Relativně? Všechno je relativní, může za to pan A. Einstein, ale o něm i naši žáci vědí, že mohl chodit s Jaroslavem Haškem na pivo do restaurace U Kalicha. Té restaurace, kde se zrodila myšlenka příběhu o vojáku Švejkovi.
Jak jsem již uvedl, v podstatě všechno souvisí se vším.
Závěrem přeji naším žákům mnoho užitečného poznání, které se jim dostává na naší škole, jež mohou v budoucnosti šířit podobně zajímavým způsobem jako pan doktor Grygar ať již formou humorných historek, nebo poutavým povídáním ve vědeckých souvislostech.
Jaroslav Hicl