Osmáci jeli za poznáním do Polska - Osvětimi

Datum: 
Čtvrtek, 21. Březen 2013 - 12:30

 Celkem 14 žáků základní školy se vydalo na poznávací výlet do Polska - Osvětimy . Koncentrační tábor Auschwitz (jak jej přejmenovali Němci ) je pro celý svět symbol teroru, vyvražďování lidstva a holocaustu. Koncetrační tábor byl založen nacisty v roce 1940 před branami města Osvětim, které bylo spolu s ostatními oblastmi Polska během 2. světové války obsazeno Němci.

 Naše prohlídka byla rozdělena do dvou částí, v první jsme si prohlédli Auschwitz I. Navštívili několik bloků a shlédli dokumenty, které se dochovali z té doby a jsou důkazem zla, které páchali Němci na Židech.

Potom jsme se pomocí autobusu přesunuli do Auschwitz II - Birkenau (název získal podle nedalekého březového háje), který byl místem největšího hromadného vyvražďování Židů v dějinách. Většina Židů deportovaných sem bezprostředně po příjezdu zahynula v plynových komorách. Ke konci války jednotky SS demontovaly a zničily plynové komory, krematoria a spálily dokumenty, které by je usvědčily z jejich zločinů. My jsme si celý komplex prošli a myslím si, že jen málo z nás si dovedlo představit tu hrůzu, která se zde odehrála.

Lenka Bukovská