Pokusy z fyziky pro předškoláky a žáky z partnerských škol v ZŠ Velké Pavlovice

Datum: 
Pátek, 7. Duben 2023 - 18:05

29. 3. 2023 dětem ze ZŠ a MŠ Starovičky, ZŠ a MŠ Němčičky, ZŠ a MŠ Bořetice a 22. 3. 2023 dětem z MŠ Velké Pavlovice nabídla naše základní škola v učebně fyziky a chemie zajímavosti ze zvukových jevů. Děti se aktivně zapojovaly a doplňovaly naše informace ke vzniku zvuku, zdrojům zvuku a šíření zvuku látkovými prostředími. Děti si uvědomily, že ke vzniku zvuku stačí pravítko, struna, jejich hlasivky a že zvuk mnohé z nich využívají u hudebních nástrojů, na které hrají. Dokonce nám některé ze svého umění něco předvedly (hra na flétnu). Při ukázce nejnižších a nejvyšších frekvencí zvuku si vyzkoušely, jestli je jejich sluch v pořádku.

Děti si přiložením ucha na lavici při ťukání prsty do lavice uvědomily, že zvuk se šíří rychleji pevným prostředím než např. plynným, tj. vzduchem. Pan učitel Mgr. Jiří Slavík předvedl lovecký nástroj australských domorodců, který při roztočení nad hlavou vydává zajímavý zvuk a pan učitel Ing. Pavel Hanzálek zase z počítače pouštěl ukázky různých druhů zvuků ze života kolem nás (chrápání psa, rychlovarná konvice, jedoucí auto apod.) a děti dané zvuky poznávaly.
Na závěr jsme dětem vysvětlili princip fungování sirény a pustily jsme si i ukázku sirény. Děti zjistily, že její tón znají z pravidelných zkoušek sirén v obcích, v nichž bydlí.

Z našeho pohledu to byla velice zdařilá akce a nás samotné to i díky otevřenosti a vnímavosti dětí velmi bavilo. Už teď se těšíme na další podobná setkání.

                                                                                   Ing. Pavel Hanzálek, Mgr. Jiří Slavík