PROJEKTOVÝ DEN NA ZŠ „Dary jižní Moravy“

Datum: 
Pátek, 11. Říjen 2013 - 7:45

Na projektový den, který se konal 22. září 2013, se naše ZŠ  Velké Pavlovice začala chystat již v březnu loňského školního roku. Pan ředitel RNDr. Ludvík Hanák s paní zástupkyní Mgr. Lenkou Korpovou připravili koncepci celého projektu, jehož cílem byl rozvoj a podpora přírodovědné, matematické a čtenářské gramotnosti, prohloubení komunikačních, pracovních i sociálních kompetencí. S připravovaným projektem, zaměřeným na pěstitelskou činnost a poznání přírody, byli na třídních schůzkách seznámeni rodiče našich žáků a požádáni o spolupráci. A začalo vybírání semínek, sázení, plení, zalévání. Žáci se pod dohledem rodičů i prarodičů  pustili do práce. Mnozí si úplně poprvé vypěstovali svoji mrkev, rajče nebo dýni. Zapisovali si průběh pěstování, úspěchy i nezdary do „Rodných listů“, pořizovali fotografickou dokumentaci a ve škole o své práci diskutovali.

Ve čtvrtek 22. září své produkty přinesli do školy a prostřednictvím prezentace či referátu s nimi seznámili spolužáky. Exponáty zeleniny a ovoce třídili, poznávali a vyhledávali zajímavé informace. Pracovali s interaktivní tabulí, pracovními listy, tvořili a ilustrovali zajímavé slovní úlohy. Při práci ve skupinách zúročili získané znalosti i ocenili práci kamarádů.

Žáci 2. třídy  s paní učitelkou Zborovskou v rámci projektu pokřtili svou první knihu „ RADY NAŠÍ ZAHRADY“, do které každý druhák přispěl zajímavým textem, básní nebo obrázkem. Nejlepší pěstitelkou byla vyhodnocena Natálie Zlochová ze třídy 4. B,  která vypěstovala 22 kg dýni. Gratulace zajisté patří i jejímu tatínkovi Pavlu Zlochovi, garantu malé zahradnice. Ocenění si  zaslouží i Miroslav Náležínský ze  3. A. Ze svých dýní  vlastnoručně upekl dva dýňové koláče pro celou třídu. Během celého zajímavého i poučného dne se nám podařilo vhodně propojit přírodovědné, matematické i čtenářské dovednosti a znalosti, jak bylo naším cílem.       

Celá akce byla zakončena společnou prohlídkou zemědělské výstavy „Dary jižní Moravy“ pořádanou naším městem.

Poděkování za spolupráci bezesporu patří všem rodičům, prarodičům a učitelům, kteří své děti podporují a vedou k pěknému vztahu k půdě a přírodě.

Mgr. Eva Drienková, garant projektu             

Petr Vymazal, 3. A

Garant malého zahradníka: paní Konečná, babička

Mrkev znám od malička jako dobrou pochoutku. Když maminka nebo babička chystají zeleninu do polévky, tak s bráchou dostaneme očištěnou syrovou na křoupání.

Pěstujeme ji na zahrádce s ostatní zeleninou, jako je petržel, celer, pórek a další. Když ji sklízíme, vždy si říkám, že je tak dlouhá a rovná. To proto, že se vysévá na hrůbcích. Tak jak se sadí brambory, ale do té horní části. Kořeny, které vyrostou na hrůbcích jsou hezčí a rovné. Mrkev sklízíme začátkem podzimu a očištěnou ukládáme do písku. Tak nám vydrží ve sklepě celou zimu až do jara.

David Hájek, 3. A

Garant malého zahradníka: pan Hájek, dědeček

Na jaře jsme na připraveném poli zasadili pět řádků brambor. Sadili jsme je s pomocí sazeče za traktor a dědovi jsem pomáhal.  Protože bylo pořád škaredě, trvalo jejich vyklíčení asi měsíc. Pak jsem uviděl zelené lístečky. V červnu brambory vykvetly a děda je musel nakopčit. Chodili jsme spolu kontrolovat, zda na bramborách není mandelinka, aby nám naši úrodu nezničila. Sbírali jsme ji do skleničky a pak ji na cestě pošlapali. Když jí tam bylo hodně, musel děda brambory pošplíchat.  16. srpna jsme konečně brambory vyorávali. Sešli jsme se tam  celá rodina. Byla to velká sranda a úroda byla veliká. Těším se na další rok, až budu znovu sadit.

Mirek Náležínský, 3. A

Dýňový koláč

Suroviny: 250 g polohrubé mouky, 125g másla, 1 vejce, 2 lžíce cukru, citronová kůra

Náplň: asi 300, dýně, 2 vejce, 4 lžíce medu, 2 lžíce zakysané smetany, skořici, citronová šťáva, nasekané ořechy a 100g sušených meruněk

Příprava: Z uvedených přísad uhněteme těsto a v chladnu necháme odpočinout, z dýně odstraníme semínka, nakrájíme ji na kostky, podlijeme vodou a dusíme. Pak ji rozmačkáme na kaši a dáme vychladnout. Přidáme med, skořici, citronovou šťávu, smetanu a dvě vejce. Směs vyšleháme do hladkého krému.  Vymazanou koláčovou formu vyložíme těstem, vytvarujeme vyšší okraje a dno propícháme vidličkou.  Posypeme nakrájenými meruňkami, ořechy a přelijeme dýňovou náplň. Pečeme při 180°C 40 min. Podávat můžeme ozdobené šlehačkou.

Dýně

Lubomír Jangl, V. A

Dýně jsou malé i velké, ale mohou být i vroubkované. Existují dýně, které jsou do hrušky nebo jablka. Jsou ještě okrasné dýně a ty se mi líbí skoro ze všech nejvíc. Pak jsou dýně, které jsou jak vločka nebo chobotnice a taky miska. A tyhle dýně máme u nás doma v květináči. A na některé dýně se dá i malovat. Třeba kočku, kotě, psa, štěně, panáčka, jablíčko, hruštičku nebo si můžete udělat pěkného strašáčka. Dýně jdou zelené, žluté, žlutooranžové.

Dary jižní Moravy

Šnajdrová Tereza, V. A

Dne 26. a 27. září jsme měli projektové dny Dary jižní Moravy. Ve čtvrtek jsme si do školy donesli ovoce nebo zeleninu, kterou jsme si doma vypěstovali a k tomu jsme měli napsaný referát. Po přečtení všech referátů a po ukázkách ovoce a zeleniny jsme ve skupinách vyplňovali zábavné pracovní listy. V pátek jsme se byli podívat na výstavu ovoce a zeleniny. Viděli jsme zajímavé druhy jablek a hrušek. Mně se z ovoce a zeleniny líbila krásná červená jablka, na která se mi sbíhaly sliny. Bylo tam ukázáno i včelařství. Potom jsme se šli podívat do sýpky na výstavu domácích zvířat. Podívali jsme se tam na holuby, papoušky, slepice a králíky. Tak se mi to líbilo, že jsme se se setrou a mamkou jely ještě podívat.

Dary jižní Moravy

Klára Pejchlová, V. A

Dary jižní Moravy

byla výstava úrody.

Práce žáků tam byly taky,

traktory za budovou nebyly vraky.

 

Výstava byla velkolepá,

v Pavlovicích to dobře klapá.

Ovocné mošty byly vážně super,

byly to dny plné bezva her.