Sobotní výlet po trase zámek Rájec, Sloupsko - šošuvské jeskyně, pštrosí farma, Macocha

Datum: 
Pondělí, 28. Duben 2014 - 7:40

Středisko volného času uspořádalo v sobotu 26. 4. 2014 zajímavý a plně obsazený zájezd s bohatým programem.

První zastávkou na trase byl zámek Rájec, který překvapil svým přepychově vybaveným interiérem a hlavně nádhernou květinovou výzdobou. Tato národní kulturní památka je ukázkou reprezentačního venkovského sídla šlechty ve stylu 2. poloviny 18. století. Rokoková klasicistní podoba zámku vznikla v letech 1763-1769. Zámek patřil knížecí rodině Salmů.

Druhou zastávkou byla návštěva pštrosí farmy v nedalekých Doubravicích. Bylo to takové menší překvapení pro všechny účastníky. Pštrosí farma se nachází na okraji Moravského krasu a zabývá se chovem pštrosů afrických, jejich šlechtěním, dále potom chovem nandu pampového a emu hnědého. Tato prohlídka nejvíce potěšila nejmenší účastníky zájezdu.

Při třetí zastávce jsme navštívili Sloupsko - šošůvské jeskyně, kde nás čekal "Historický okruh", který byl otevřen teprve v roce 2011. Tyto jeskyně jsou největší zpřístupněné jeskyně v České republice. Tvoří je rozsáhlý komplex dómů, chodeb a obrovských podzemních propastí, které spojují dvě podzemní patra s výškovým rozdílem 60 metrů. Prohlídka končila v jeskyni Kůlna s archeologickou expozicí.

Poslední zastávkou našeho výletu byla propast Macocha, a to sice její prohlídka z Horního můstku, odkud jsme se dívali do propasti z výšky 138 metrů. Nedaleko od Horního můstku je stanice lanové dráhy vedoucí k Punkevním jeskyním. Zde si každý podle své chuti dopřál občerstvení a podle svého zájmu i nakoupil nějaký ten suvenýr.

A kam příště se SVČ? V květnu je to do Polska na prohlídku vyhlazovacích táborů v Osvětimi a v Březince. V červnu potom je naplánována trasa Čechy pod Košířem, Loštice a Olomouc.

Lenka Bukovská