Zájezd za řemeslem hrnčířským i pivovarnickým
Jednodenním zájezdem za útratou na Hrnčířský jarmark do Kunštátu a poté za vzdělávací exkurzí do Pivovaru Černá Hora plynule navázalo Středisko volného času při ZŠ Velké Pavlovice na loňskou velmi úspěšnou šňůru skvělých výletů. Podzimní zájezd, jež se uskutečnil v sobotu 15. září 2012, byl rozdělen na dvě etapy – dopoledne bylo zasvěceno nákupům keramiky a odpoledne návštěvě pivovaru s ochutnávkou.
XX. Hrnčířský jarmark v Kunštátě * www.kunstat-mesto.cz
Tak jako vždy se podařilo velmi rychle zaplnit autobus do posledního místečka, zájem byl obrovský. Jak by také ne, když první bod pozvánky lákal na již dvacátý jubilejní ročník věhlasného Hrnčířského jarmarku do nedalekého Kunštátu, který je právem považován za Mekku tohoto starodávného rukodělného řemesla.
V roce 1993 se zde konal první zkušební a tak trošku i nesmělý ročník. Ujme se, neujme? Tehdy to byla akce pouze jednodenní a představilo se na ní okolo dvaceti prodejců a výrobců keramiky. Hned rok na to byl jarmark zahájen už v pátek a počet prodejců vzrostl na pětačtyřicet. Zájem o jarmareční prodej v Kunštátě rostl raketovou rychlostí. Už v roce 1995 byl třídenní, tedy od pátku až do neděle a vymezil se výhradně na keramické výrobky. Výjimkou se stalo pouze specifické jarmareční občerstvení, sestávající ze sladkých trdelníků, palačinek, pražených cukrových mandlí či opékaných klobás, masa na grilu, moravského burčáku a jiných obdobných pochutin. V současné době se počítá počet návštěvníků na tisíce, loni si stánky prohlédlo na 15.000 platících a také byl jarmarku vyhrazen pevný termín v kunštátském kalendáři akcí – koná se vždy třetí víkend v září. Konečné resumé je tedy nasnadě – jarmark se ujal!
Kromě nákupu krásných a vkusných keramických výrobků, které byly v mnoha případech vybírány s patřičnou pečlivostí už co by vánoční dárky, jsme měli možnost posedět a pobavit se v hledišti pod širým nebem jako diváci celodenního doprovodného kulturního programu. A protože jsme zde strávili dopolední část dne, měli jsme možnost shlédnout vystoupení Street Dance formací v podání dětí a mládeže a nejmladší účastníci zájezdu s radostní přivítali úžasné loutkové divadélko, od kterého se nedokázali odtrhnout.
Po poledni jsme se obtěžkáni obrovskými taškami plnými křehké keramické krásy a nabaštěni mnoha neodolatelnými dobrůtkami dostavili k autobusu, který nás během chvilky přepravil do jen několik málo kilometrů vzdáleného města Černá Hora. Právě zde má již od roku 1298 své sídlo stejnojmenný pivovar, místo naší odpolední osvětově-zážitkové exkurze.
Exkurze v Pivovaru Černá Hora * www.pivovarcernahora.cz
Měli jsme ohromné štěstí na vynikajícího průvodce. Nejenže nám povyprávěl spousty zajímavostí, ale byl velmi vtipný a zábavný a samozřejmě si v rámci aktuálního dění nezapomněl utahovat z prekérní situace okolo tvrdého alkoholu. Ten sice jako doplňkový sortiment černohorský pivovar taktéž vyrábí, ale není v žádném případě alfou a omegou jejich obratu. Právě díky metylalkoholové aféře si v současné době mnou pivovarníci ruce, pivo jde na odbyt jako nikdy před tím. Pan průvodce nám povyprávěl historii tohoto pivovaru a sdělil nám, že jej od roku 1597 vlastnil dokonce nám velmi dobře známý rod Liechtensteinů, majitel Lednického a Valtického panství, který zastaralý pivovar v roce 1680 důkladně opravil.
Především pro děti bylo zcela novým zjištěním základní složení piva. Hlavní suroviny jsou tři – voda, slad a chmel. Pan průvodce nám prozradil, že je voda pokládána za „tělo“ lahodného nápoje, slad je považován za jeho „duši“ a příjemně nahořklá příchuť chmele za „koření“.
V rámci prohlídky jsme se dověděli, jaké druhy piva se zde vaří (15 druhů), jakých technologií se při jejich výrobě využívá, že se zde vyrábí i speciální destiláty (6 druhů), ale také nealkoholické (10 druhů) či míchané nápoje (2 druhy) a v neposlední řadě jsme měli možnost projít si všechny části provozu – varnu s obrovskými kotli, spilku, ležácký sklep s ohromnými tanky, stáčírnu i sklady.
Kdo měl chuť a zájem, využil možnosti zakončit prohlídku historického černohorského pivovaru ochutnávkou tří druhů vybraných piv a nebo si dát výborný oběd či kávičku ve stylové sousední restauraci Sladovna, ke které náleží stejnojmenný hotel s komfortním ubytováním, pivními lázněmi a současně i se zcela nově otevřeným Muzeem pivovarnictví.
První zájezd školního roku 2012-2013 v režii SVČ při
Příště na dalším zájezdu nashledanou!