Český středověk v Divadle Polárka

Datum: 
Úterý, 8. Listopad 2016 - 14:55

Historie českých zemí je velice složitá a nejeden žák základní školy se s ní musí poprat. Někteří z tohoto boje vychází vítězně, jiní na tom už tak dobře nejsou. Zapamatovat si jména všech panovníků, kteří v době středověku usedli na trůn, je pěkným oříškem. Ale jak propagoval už i učitel národů - Jan Amos Komenský, škola může být i hrou. A je pravdou, že je mnohem příjemnější, když se můžeme vzdělávat a přitom si i užít legraci, než sedět v pokoji a učit se vše zpaměti. A i z tohoto důvodu jsme se 2. 11. 2016 vypravili do Divadla Polárka, kde jsme se díky zábavnému představení mohli vzdělávat a zároveň si užívat příjemné chvíle strávené v divadle. Představení neslo název Český středověk, aneb Co Kosmas nevěděl a Dalimil si vymyslel a provedlo nás pěkně krůček po krůčku skrz českou historii. Začali jsme jak jinak, než Praotcem Čechem, seznámili jsme se se všemi zástupci rodu Přemyslovců a završili jsme informací, že Přemyslovci vymřeli po meči.

Celé představení začalo jakoby nudnou výukou dějepisu. Již v prvních minutách nás pobavila postava Libuše, která nemístnými, avšak směšnými poznámkami vstupovala do výkladu profesora. Jak tomu již u profesorů na odbornějších školách bývá zvykem, tak i tento kantor dbal jen na to, co se z dřívější doby dochovalo a co je prokázané. Uražená Libuše proto vzala výuku do svých rukou a pěkně po svém celý sál provedla českou historií. Zkušení herci moc dobře věděli, že kdyby měli ztvárnit každičkou postavu z rodu Přemyslovců, nejspíš by představení muselo být o hodně delší a nakonec by se i ze zábavné divadelní hry pomalu, ale jistě stala nudná hodina dějepisu, sice ne ve škole, ale v divadle. Proto je pochopitelné, že se o panovnících našich dějin, kteří panovali pouze krátce, nebo za dobu, co vládli a neudělali nic, co by znamenalo převrat v české historii, pouze zmínili a dále se u nich moc nepozastavovali. U panovníků, kteří toho za dobu své vlády stihli opravdu hodně, a to ať už v podobě kladných, nebo záporných činů, se samozřejmě pozastavili na delší dobu. Mezi nejdéle zmiňované panovníky patřil např. Bořivoj I., Spytihněv I., kdo jiný než kníže Václav a jeho bratr Boleslav I., nebo Přemysl Otakar I. Příběhy všech těchto osobností byly podány vtipnou formou, ať už šlo o písně, nebo o úžasné herecké výkony, které nás často nutily se smát. Divadelní představení se neslo v poklidném duchu a všude kolem se rozléhal hlasitý smích studentů i učitelů.

Jak už to u každého divadelního představení bývá zvykem, i zde se s námi nakonec všichni účinkující rozloučili poklonou a na jejich zpocených tvářích se objevil rozzářený úsměv poté, co sklidili obrovský potlesk od nadšeného publika.

Myslím si, že jsme si všichni představení náramně užili a i těm žákům, kterým dělá dějepis problémy, nebo je prostě jen nebaví, se představení velice líbilo, a aniž by si to uvědomili, tak jim určitě mnoho informací někde v hlavě zůstalo.

Nakonec bych jménem všech žáků 8. a 9. tříd chtěla poděkovat všem, co se podíleli na přípravě tohoto fantastického představení, ale hlavně hercům a zároveň před nimi smeknout klobouk za úžasné herecké výkony. A velké poděkování patří i úžasným paním učitelkám - paní učitelce Mgr. Jitce Šaňkové a paní učitelce Mgr. Jaroslavě Janů za to, že pro nás tento zájezd zorganizovaly.

Soňa Nečasová, IX. A