Osudové povolání - semináře s psycholožkou

Datum: 
Úterý, 2. Duben 2013 - 21:20

Učitelské povolání patří k těm povoláním, u kterých je nutné a důležité celoživotní vzdělávání. Nároky kladené na výkon profese učitele v současné společnosti neklesají. Naopak souběžně s tím, jak široká veřejnost na školu deleguje řadu nových odpovědností, např. z oblasti prevence, mediální výchovy, ekonomické gramotnosti aj., rostou nároky na učitele – profesionály přímo geometrickou řadou. V souvislosti s tím se i naše základní škola snaží stabilizovat kvalifikovaný a kvalitní učitelský sbor a vytvořit pro své učitele pozitivní pracovní prostředí.

Do pestré palety možných zlepšení pracovních podmínek velmi konstruktivně zapadají i možnosti dalšího vzdělávání a metodického vedení členů pedagogického sboru. Pedagogičtí pracovníci se vzdělávají v rámci jednotlivých vědních oborů, absolvují různá školení z oblasti výchovné práce i práce se žáky se speciálními vzdělávacími potřebami.

Mnohé tyto vzdělávací akce jsou na naší škole pořádány formou odpoledních kurzů přímo ve škole pro všechny pedagogické pracovníky.

V tomto duchu již druhým rokem spolupracujeme s psycholožkou Mgr. Janou Pláteníkovou, která pro vyučující pořádá semináře zaměřené na psychologii žáka, učitele i rodiče. Poslední seminář s názvem Rodiče a jak s nimi (ne)jednat probíhal nejenom po stránce teoretické, ale i praktické. Pedagogové se při tréninku modelových situací vžívali do rolí rodičů vstřícných a spolupracujících, ale i „nabroušených“ a urputně bránících své dítě (jednajících často jen pod tlakem informací svého potomka, bez získaných dokreslujících informací od pedagogických pracovníků školy) a rolí pedagogů schopných bez zbytečných emocí ustát tyto situace.

Nejenže jsme se zasmáli, ale získali jsme i řadu cenných rad, které zvláště mladým pedagogům pomohou při jejich náročné práci.

Tímto také děkujeme Mgr. Janě Pláteníkové, která si pro naši základní školu nachází čas a její semináře jsou vždy pečlivě připravené, poučné a inspirující. 

Mgr. Lenka Korpová