Čtvrťáci ZŠ V. Pavlovice a ZŠ Bořetice navštívili operu Čert a Káča v Mahenově divadle

Datum: 
Sobota, 10. Prosinec 2016 - 8:30

Slovo opera u mnohých lidí vyvolává dojem něčeho vážného až tragického a upřímně řečeno, dnes mladou generaci tolik netáhne. Je to škoda, protože v tomto žánru máme světové veličiny v podobě skladatelů, jako jsou například Bedřich Smetana, Leoš Janáček nebo Antonín Dvořák. A hudba je to opravdu krásná. Navíc se i v ní dají najít díla, která se budou líbit každému, tedy i dětem.

Chtěli jsme našim žákům představit nějaký nový, nevšední zážitek, a tak jsme oslovili Národní divadlo v Brně s tím, že bychom rádi zhlédli nějakou zkoušku nebo třeba část nácviku přestavení, které by bylo vhodné pro děti prvního stupně. Setkali jsme se s pochopením  a velmi vstřícným jednáním.  To nakonec vyústilo až k realizaci tohoto nápadu.

Příležitost podívat se do divadla na generální zkoušku opery se jistě nenaskytne každý den. Nám se to ale podařilo a navíc se jednalo o představení velmi krásného díla - opery Antonína Dvořáka ,,Čert a Káča“. Co si přát víc v období Mikuláše a čerta.  A tak jsme 9. 12. 2016 navštívili Mahenovo divadlo v Brně. Pan ředitel Mgr. Michal Rilák oslovil také základní školu v Bořeticích, aby se k nám připojila.  Navázal tak na v minulosti velmi přátelské a pracovně úspěšné vztahy těchto dvou školních subjektů. Navíc se mu podařilo vyjednat pro naše dvě školy prohlídku divadla a velmi nadstandardní jednání ze strany divadla, které se projevilo například i v tom, že jsme měli sedadla v prvních řadách a viděli tak nejen to, co se děje na jevišti, ale i v orchestru. 

Seznámení s chodem a interiérem divadla bylo velmi zajímavé. Mimo jiné jsme se dověděli, že Mahenovo divadlo bylo prvním divadlem v Evropě, které bylo elektricky osvětleno a mělo dokonce vlastní elektrárnu. Děti byly poučeny o tom, jak se opera nastudovává, jak dlouho  a jakým způsobem herci pracují, co všechno se děje v zákulisí, i když to divák nevidí, ale je to nutné k realizaci představení. 

Samotné vystoupení herců, orchestru, tanečníků a pana dirigenta bylo velmi působivé  a nadchlo nás. Velmi rádi bychom podobné projekty realizovali i v budoucnosti. 

                                                                                                           Mgr. Rudolf Bury