Na zříceninu hradu, do jeskyní, na poutní místo
To je stručný výčet míst, která návštívili účastníci sobotního výletu pořádaného Lenkou Bukovskou, pod hlavičkou Střediska volného času. První zastavení byla zřícenina hradu Helfštýn, vévodící celému údolí Moravské brány. V podvědomí je nám však tento hrad znám akcí Hefaistos - setkáním uměleckých kovářů na konci srpna.V roce 1986/87 byla v suterénu paláce vybudována stálá expozice uměleckého kovářství a zhruba o 10 let později rozšířená o expozici historické mincovny s replikami renesančního strojního vybavení. Stěny těchto místností jsou z kamene se zeleným povrchem. A jak nám řekla p. průvodkyně : " Kdo se jich dotkne a něco si přeje, do roka se mu to vyplní".A tak většina z nás ji rychle uposlechla a za rok se uvidí, jestli měla pravdu.
Při druhém zastavení jsme navštívili Zbrašovské aragonitové jeskyně v Teplicích nad Bečvou. Jsou jedinými zpřístupněnými jeskyněmi hydrotermálního původu v ČR. Na jejich vzniku se kromě běžných srážkových vod podílela také teplá uhličitá kyselka. Unikátní výzdobu tvoří gejzírové stalagmity, kulovité povlaky zvané " koblihy " a křehké keříčky bílého minerálu aragonitu. Jejich krásu obdivoval každý z nás.V jeskyních byla i příjemná teplota okolo 14,5 °C .
Posledním zastavením našeho sobotního výletu bylo poutní mariánské místo Svatý Hostýn - kopec v Hostýnských vrších. Komplex zahrnoval baziliku Nanebevzetí Panny Marie, ubytovny pro poutníky, křížovou cestu Dušana Jurkoviče, větrnou elektrárnu a vyhlídkovou věž . Svatý Hostýn je
taktéž znám Orelskou poutí a Poutí Radia Proglas.
A co dodat na závěr - po celou dobu výletu nám přálo počasí, bylo jako na objednávku , sluníčko hřálo a bylo to k neuvěření .
A kam příště ? No přeci na vánoční výlety do Vídně, Gyoru a nebo do Bratislavy.
Lenka Bukovská