Škola plná chutí otevřela své dveře

Datum: 
Pondělí, 3. Březen 2014 - 7:35

Na jedno víkendové odpoledne se Základní škola ve Velkých Pavlovicích proměnila ve školu plnou chutí. V sobotu 1. března se uskutečnil Den otevřených dveří a organizátoři zvolili jako motto „gastronomie ve výuce“, tedy jídlo a vše, co s ním souvisí. Návštěvníci se mohli nejen dozvědět mnoho zajímavostí o potravinách a stolování, ale také ochutnávat rozmanité dobroty.

Program odstartovala malá školní akademie, kterou tvořilo pásmo vystoupení žáků velkopavlovické školy. Postupně se představily děti z anglické školní družiny, vítězka recitační soutěže, nechybělo i hudební pásmo flétniček a vystoupení kytarového kroužku. Děti také ukázaly, že ovládají nejen svůj mateřský jazyk, ale také jim není cizí i němčina či angličtina a předvedly své dovednosti ve zpěvu či krátkém divadelním představení. Závěr patřil ostříleným deváťákům s krátkým tanečním pásmem v retro stylu.

Rodiče a prarodiče přišli se svými dětmi či vnoučaty zavzpomínat, ve které školní lavici před lety seděli. Zároveň také měli možnost se podívat, jak se škola v průběhu let změnila a zmodernizovala.  Děti, buď samostatně, nebo ve spolupráci s dalšími členy rodiny, se vrhly do plnění pracovního listu. Ve třídách i odborných učebnách II. stupně na ně čekaly různé úkoly a odpovědi na rozmanité otázky spojené s hlavním tématem této akce. Pro mnohé bylo překvapující, že jídlo lze spojit s jakýmkoliv vyučovacím předmětem. Kdo pozorně a pečlivě procházel a dokázal vyplnit všechny úkoly, dočkal se malé odměny, ale také si odnesl i nějaké nové informace.

Především u dospělých se s velkým úspěchem setkala stylově zařízená kavárna, která byla otevřena pouze tento den v jedné ze tříd. Kromě kávy nabízeli elegantní číšnici hostům také ovocné zákusky. Hned vedle, ve cvičné školní kuchyňce, se zase připravovaly chutné lívanečky.

V budově I. stupně si návštěvníci mohli prohlédnout učebny a ocenit výzdobu a práce dětí. Dominantou byla především fotografická výstava „Barvy podzimu“, které se účastnili žáci školy. A protože fotografie byly skutečně unikátní, bylo možné si je zakoupit a přispět tak na obnovu a rozvoj čtenářského fondu školy.

Den otevřených dveří, který pořádala základní škola ve spolupráci s občanským sdružením Domino, se u dětí i dospělých setkal s velkým úspěchem. Na jeho přípravě se podíleli nejen učitelé školy, ale i někteří žáci a žákyně. Akce „Škola plná chutí aneb gastronomie ve výuce“ se ukázala přitažlivá pro všechny generace.