Zájezd na Orlí hnízdo

Datum: 
Čtvrtek, 18. Červen 2015 - 8:10

Hitlerovo Orlí hnízdo je neoficiální název pro horské útočiště Adolfa Hitlera a jeho nejvrnějších spolupracovníků, které se nachází poblíž jihobavirského města Berchtesgaden . 
 Náš zájezd  začínal dosti brzo, odjezd byl stanoven na 3.15 hodin . I přes tak brzkou dobu se všichni dostavili k odjezd a mohlo se vyrazit. Před námi bylo 432 km jízdy autobusem na místo, které se nyzývá Orlí hnízdo. 
 Hitlerovo Orlí hnízdo je neoficiální název pro horské útočiště Adolfa Hitlera a jeho nejvrnějších spolupracovníků, které se nachází poblíž jihobavirského města Berchtesgaden . 

Vlastní horní a hlavní budova Orlího hnízda pak leží  nedaleko na vrcholku místní hory Kehlstein . Dopravu k ní zajišťuje místní cetsovní kancelář. Z Obessalzbergu k ní byla vybudována nová horská silnice s několika tunely. Vstup do horního hotelu obstarává výtah zabudovaný do nitra hory v délce 124 m. 
 Toto horní Orlí hnízdo nechal postavit vůdcův nejbližší spolupracovník a ososbní tajemník MArtin Borman v roce 1937 jako dárek k Hitlerovým 50. narozeninám. Je z něj opravdu nádherný výhled do celého kraje, o tom svědčí spousta krásných snímků.
 Celý komplex staveb byl na svou dobu velice unikátní a technicky zajímavý. Orlí hnízdo se však nestalo oblíbeným Hitlerovým místem v Berghofu. Bál se totiž případných komplikací při jízdě výtahem a tak jej navštívil asi jen desetkrát.
 Nám na celou prhlídku byl vymezen čas přes dvě hodiny a poté jsme  sjely dolů autobusy cestovní kanceláře. Poté násaledovala druhá část našeho zájezdu a to sice návštěva solných dolů.
Solné doly nabízejí zajímavou exkurzi, jsme přece v zemi soli a město Salzburg (Solnohrad) leží jen 30 km odtud. Ze dvou možností nabízejí akčnější zážitek doly v Berchtesgadenu a předčí tak Alte Saline v nedalekém Bad Reichenhallu. Po zakoupení vstupenky jsme se převlekli  do erárních overalů, nasedli na  na minivláček a vydali  se do podzemí. Následovala přibližně hodinová prohlídka včetně dvou skluzavek, holografické projekce, plavby po podzemním jezeře či interaktivní expozice soli.
 Po skončení exkurze mnzí neodolali a nakoupili si dárková balení soli v přilehlé prodejně.
 A že se zájezd líbil o tom svědčí ta skutečnost, že byly obsazeny dva autobusy a na koho nezbylo místo, je vypsán termín třetí a to sice 5. září 2015. Tak nemusíte být smutní a můžete jet s námi. Doopravdy to stojí za to.

 Poděkování patří hlavnímu průvodci a tlumořčníkovi v jedné osobě Honzovi Perničkovi z Brna.

Lenka Bukovská